1 czerwca startuje rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski

Przez cały czerwiec polskie miasta będą ubiegać się o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Celem akcji jest promowanie roweru jako środka transportu w mieście. Udział w rywalizacji wezmą sami mieszkańcy – jedyne, co należy zrobić, to ściągnąć aplikację na telefon i używać jej za każdym razem, gdy przemieszczamy się rowerem. Na osoby, które przejadą w czerwcu najwięcej kilometrów, czekają nagrody.

Poznaniacy, którzy chcą wziąć udział w rywalizacji, muszą ściągnąć aplikację Aktywne Miasta ze sklepu Play lub Apple. W aplikacji należy zarejestrować się, wybrać Poznań, a następnie uruchamiać ją za każdym razem, gdy jedzie się rowerem do szkoły, pracy lub w czasie wolnym. Rowerowe podróże nie muszą odbywać się w Poznaniu – aplikacja zapisze je na konto miasta niezależnie od lokalizacji. Możliwy jest także import treningów z urządzeń Garmin.

W zabawie biorą udział 52 polskie miasta, każde z nich ma równe szanse, niezależnie od wielkości i liczby mieszkańców. Łączna liczba kilometrów jest dzielona przez liczbę osób mieszkających w mieście.

Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2019 roku. Od pierwszej edycji tytuł Rowerowej Stolicy Polski należy do Nowej Soli.

Poza główną nagrodą przewidziano także mniejsze, dla miast w poszczególnych kategoriach: do 50 tysięcy, do 65 tysięcy, do 100 tysięcy, do 200 tysięcy i powyżej 200 tysięcy. Trzy najlepsze miasta otrzymają samoobsługowe stacje obsługi rowerów.

Nagrody czekają także na osoby, które przyłączą się do rywalizacji. 10 kobiet i 10 mężczyzn, którzy
„wykręcą” dla Poznania największą liczbę kilometrów, otrzymają nagrody rzeczowe, między innymi karty upominkowe do sklepu sportowego.