Akcja ponownego zarybiania Warty w toku

Dziś od siódmej rano na terenie Biedruska do rzeki zostały wpuszczone pierwsze ryby. Akcja Fundacji Ratuj Ryby wraz z poznańskimi firmami i instytucjami ma na celu ponowne zarybienie Warty. Z początku trafiły do rzeki m.in. klenie, sumy, miętusy, jazie, świnki, ale także sandacze i szczupaki.

Później, o 11.30, odbyły się kolejne zarybiania – jednocześnie w rejonie Plaży Rataje (na wysokości os. Piastowskiego) i Plaży Wilda (po drugiej stronie rzeki). W trakcie akcji miały miejsce zajęcia edukacyjne, wystawa ryb, oraz informowanie mieszkańców o celu akcji, która odbywała się także z jednostek nawodnych.

To jest dzień, w którym dzieją się cuda. Wszystko jest możliwe i życzę wszystkim osobom, które borykają się z trudem różnych inicjatyw, by nie patrzyli na to, co się dzieje dookoła i by realizowali swoje marzenia. Milion cieszy, ale to jest 5 – 10% tego, co zginęło i powinno być ponownie wpuszczone do rzeki

– mówił Sebastian Staśkiewicz z Fundacji Ratuj Ryby.

Ponad rok temu doszło do zatrucia wody w Warcie z użyciem dużych ilości środków owadobójczych, które znalazły się w Warcie, w wyniku tego Warta wyrzucała przez długi czas martwe ryby, a sprawą zajęła się prokuratura. Śledztwo nadal jest w toku.