Notariusz

Notariusz PoznańRola notariusza jest z zasady rolą publiczną. Notariusz jest prawnikiem, jaki realizuje wszelkie działania notarialne, w większości przypadkach nazywany jest nawet urzędnikiem państwowym. Korzysta on z pieczęci jakie dysponują na swoim wizerunku orła białego, tymczasem wszelkie akty przez niego sporządzone posiadają styl dokumentów urzędowych. Powszechnie do notariusza dużo osób zwraca się per rejencie bądź nawet sędzio. Jest to w pełni wyjaśnione i wynika
z historii tego zajęcia jakie jest popularne już od wieków.

Praca notariusza w Polsce jest sterowana za pomocą ustawy, innymi słowy prawie o notariacie.

Notariusz jest wyznaczany do przeprowadzenia określonych czynności. W tych działaniach strony umowy są odpwiedzialne bądź też chcą nadawać formę danej czynności notarialnej. W Polsce znajduje się bardzo dużo działań jakie powinny być spisane w formie notarialnej i dokładnie w takich wypadkach zmuszeni jesteśmy kierować się do notariusza. Notariusz funkcjonuje jako osoba zaufania publicznego, należy mu się skutkiem tego taka sama ochrona jak wszystkim funkcjonariuszom publicznym.

Notariusz generalnie rzecz określając zajmuję się sporządzaniem dokumentów. Jest to nadzwyczajnie istotna i potrzebna funkcja w społeczeństwie, dlatego że dzięki dokumentom notarialnym strony danej umowy są chronione i w razie konieczności mają możliwość występować na drogę sądową. Na ogół do notariusza kierujemy się wtedy, gdy potrzebny jest nam akt notarialny jaki stanowi na przykład akt własności danego gruntu, innej nieruchomości bądź także ruchomości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż nawet testament, to znaczy ostatnia wola życia może być potwierdzona u notariusza. Nie ma wtedy żadnych zastrzeżeń, ani ustępstw do tego, co jest zapisane w danym testamencie poświadczonym notarialnie. Naturalnie mogą występować zmiany w akcie notarialnym, ale musi być on stworzony po raz kolejny, co więcej musi być znów potwierdzony przed danego rejenta.

Koszty wszelkich dokumentów potwierdzanych przez notariusza są nieco wysokie, niemniej jednak sa one ustalone w ustawie, w następstwie tego u wszystkich notariuszy za usługę zapłacimy właściwie tyle samo. Obowiązkiem notariusza jest także sporządzanie dokumentów, podobnie to zadanie nie spada na klienta jaki zaledwie przychodzi do notariusz z określoną sprawą, by następnie notariusz mógł ją wykonać.

Notariusz Poznań również wykonuje potwierdzanie pełnomocnictw. Z takimi pełnomocnictwem poręczonymi notarialnie mamy możliwość stosownie wszystko zrobić i najczęsniej różnego rodzaju urzędy narzucają właśnie takiego pełnomocnictwa, dlatego że tylko ono jest dla nich godnym zaufania i rzetelnym dokumentem.