Bitwa o Poznań

W niedzielę 19 lutego 2012 r., od godz. 10:00, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Salamandra”, zapraszają na podróż w czasie – do roku 1945. To ostatnia zima II wojny światowej. W Poznaniu toczą się zacięte walki o miasto…

Od godziny 10:00 przy Muzeum Uzbrojenia na Poznańskiej Cytadela, będzie można zobaczyć, jak wojska niemieckie przygotowywały się do obrony oblężonego Festung Posen. Będą żołnierze Armii Czerwonej gotujący się do ostatniego szturmu, będą Cytadelowcy, którzy wyzwalali swoje miasto, a oddziały Wojska Polskiego rozwieszą po latach okupacji biało-czerwoną flagę nad stolicą Wielkopolski.

W samo południe, przy Pomniku Bohaterów, zostanie złożony hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 r. Uroczystość odbędzie się z udziałem zaproszonych gości oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

O godzinie 13:00 na polanie przy Muzeum Uzbrojenia rozpocznie się inscenizacja historyczna przedstawiająca ostatnie dni, ostatnie godziny bitwy o Poznań.

Godzinę później, o 14:00, przy Pomniku Bohaterów rozpocznie się spacer historyczny wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary, jednego z największych i najciekawszych dzieł tego typu w Europie. Będzie można poznać jego dzieje od początku budowy w 1828 r., aż do dzisiaj. Wyjątkową okazją będzie natomiast możliwość obejrzenia, na co dzień niedostępnych, wnętrz schronu piechoty tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie zachowana podstawa działa pierścieniowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny i Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.