czarne łabędzie

Czarne łabędzie w zoo zostały otrute

Aż 7 łabędzi zostało otrutych w Starym Zoo, dwa starsze osobniki i pięć młodych. Ptaki padły o wiele wcześniej, ale informacji o tym nie podawano publicznie, bowiem czekano na wyniki badań, ptaki mogły paść ofiarą grypy, lub chorób. Jednak badania wykazały, że ktoś celowo podał im toksyczną substancję.

Nie mogliśmy o tym mówić wcześniej, ponieważ nie znaliśmy przyczyn śmierci łabędzi. Musieliśmy wykluczyć choroby zagrażające zarówno ludziom, jak i zwierzętom przebywającym w ogrodzie zoologicznym. Dostaliśmy już potwierdzone informacje, że doszło do zatrucia i to taką substancją, która musiała zostać podana zwierzętom celowo

Badania przeprowadzono w laboratorium w Puławach, które wykluczyło choroby, ale badanie toksykologiczne, powtórzone dla pewności potwierdziło, że zwierzętom podano trujący środek.

Sprawę zgłoszono na policję, a wszelkie informacje o sprawie przekazano funkcjonariuszom. Pracownicy czekają na uzupełnienie stanowisk monitoringu, które pozwoliłyby szybciej reagować i wykrywać sprawców. Zaplanowano już budżet na przyszły rok, w którym przeznaczono specjalne środki na rozbudowę monitoringu.

(fot. SidPix)