Długie kolejki po numer PESEL dla osób z Ukrainy

W Urzędzie Miasta rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o nadanie numeru PESEL dla osób, które uciekają z Ukrainy przed wojną. Pod budynkiem już pierwszego dnia ustawiły się długie kolejki.

Wszystkie osoby, które opuściły Ukrainę po 24 lutego (po rozpoczęciu wojny) mogą ubiegać się o otrzymanie numeru PESEL. To ważny krok, potrzebny do tego, by móc rozpocząć legalną pracę, korzystać z bezpłatnego leczenia i innych świadczeń.

Nie wszyscy, którzy chcą otrzymać PESEL, musieli zgłosić się do urzędu pierwszego dnia. Jednak już 16 marca pod budynkiem przy ul. Libelta pojawiło się bardzo dużo chętnych. Kolejki ustawiały się również do pobliskich zakładów fotograficznych, które oferują bezpłatne wykonywanie zdjęć paszportowych dla osób z zarezerwowaną wizytą w urzędzie.

Aby otrzymać PESEL, a wraz z nim elektroniczny dokument tożsamości i profil zaufany pozwalający na załatwianie wielu spraw urzędowych, należy zarezerwować wizytę na stronie www.poznan.pl (dostępna także w języku ukraińskim). Dla każdej dorosłej osoby należy zarezerwować osobny termin. Do urzędu należy wziąć ze sobą paszport lub inny dowód tożsamości, zdjęcie, telefon z polskim numerem i numer rezerwacji.