korki na Bukowskiej Poznań

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Poznaniu

Od najbliższego piątku 19 września Poznań będzie promował ekologiczne i oszczędne środki komunikacji. Zapowiedziano, że w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu kierowcy nie będą musieli mierzyć się z utrudnieniami. Obchody nie będą wiązały się z zamykaniem ulic, a organizatorzy – Fundacja Malta – chcą pokazać, że jest możliwa równowaga między wszystkimi użytkownikami ulic.

 

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Warto jeździć z kulturą”,    co należy rozumieć jako promocję i naukę właściwych zachowań na drodze i w ramach komunikacji miejskiej.

 

Tak jak poprzez Festiwal Malta chcemy wyrwać mieszkańców z codziennego sposobu postrzegania rzeczywistości, tak poprzez parking day chcemy zmusić mieszkańców do zastanowienia się nad tym, jak powinno wyglądać nasze miasto.

– mówi Małgorzata Mikołajczak, zastępca dyrektora Fundacji Malta

Z obchodami Tygodnia Zrównoważonego Transportu są związane dodatkowe atrakcje. Między innymi dla amatorów rowerów Rower Miejski ma być dostępny przez pierwszą godzinę za darmo, a druga ma kosztować jedynie dwa złote.  Na Łęgach Dębińskich w sobotę 17 września odbędzie się rodzinny piknik, będzie można zobaczyć autobus Solaris Urbino 18 najnowszej generacji, a nawet usiąść za kierownicą. W sobotę pojedzie także historyczny tramwaj typu N. Zaś przy ulicy Ratajczaka – między ulicą Św. Marcin i 27 Grudnia – powstanie „Kulturalny Parking”, można poczytać, czy obejrzeć przygotowane na ten dzień przedstawienia.

We wtorek, 22 września, czyli wtedy, gdy wypada Europejski Dzień bez Samochodu każdy z kierowców po okazaniu dowodu rejestracyjnego będzie mógł bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską. Zachęcamy do odmiany i przejażdżki zwłaszcza tych, którzy nie wyobrażają sobie poruszania się po mieście bez samochodu.