Już w kwietniu otwarcie całej trasy na Naramowice

Na oficjalnej stronie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka pojawiła się informacja, że tramwaje na całej trasie na Naramowice pojawią się już 23 kwietnia.

To dobra wiadomość. Pierwotne założenia mówiły o uruchomieniu pełnej trasy dopiero w maju. Jak pisze prezydent Jacek Jaśkowiak, wcześniejszy termin będzie możliwy dzięki zaangażowaniu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie i innych firm realizujących projekt.

Obecnie pasażerowie mogą już korzystać z trasy wzdłuż ulicy Naramowickiej, ale tylko w jej części. Tramwaje dojeżdżają do przystanku Lechicka/Naramowicka.

Warto przypomnieć, że uruchomienie trasy nie jest jednoznaczne z zakończeniem projektu. Cały czas będą trwały prace przy budowie układu drogowego. Mają zakończyć się dopiero jesienią.

Strefa Płatnego Parkowania – czy będzie rozszerzona, a za parkowanie zapłacimy więcej?

Komisja Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta dyskutowała nad planowanym już w ubiegłym roku rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania. Możliwe też, że za parkowanie trzeba będzie płacić więcej, a czas obowiązywania strefy będzie wydłużony.

O rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania mówiono już w listopadzie ubiegłym roku. Planowane powiększenie miało dotyczyć Ostrowa Tumskiego, Śródki, części Zagórza – tam zmiany już wprowadzono – a także Berdychowa, Piotrowa i osiedla św. Roch. Kiedy zacznie obowiązywać strefa w tym rejonie? Radni chcieliby, by stało się to jesienią 2022 roku, z tym że do kwietnia 2023 roku miałyby tam obowiązywać ceny promocyjne dla mieszkańców (na podstawie identyfikatorów parkingowych).

Na tym zmiany się nie skończą. Czas obowiązywania strefy ma zostać wydłużony do 20:00. Obecnie, poza Śródmiejską SPP (centrum i Jeżyce), za parkowanie płaci się tylko do 18:00.

Czy to już pewne? Na razie jest to tylko propozycja Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Na najbliższej sesji radni nie będą jeszcze podejmowali decyzji w tej sprawie. W pierwszej kolejności chcą dokładnie przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje strefa na Łazarzu i Wildzie, czyli w miejscach, gdzie wprowadzono ją stosunkowo niedawno.