MPK ogłosiło przetarg na dostawę autobusów zasilanych wodorem

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zamierza kupić 25 przyjaznych dla środowiska autobusów niskopodłogowych. Właśnie dostarczono przetarg na dostawę takich autobusów, a także niezbędnego do ich pracy paliwa wodorowego.

Autobusy będą miały standardową długość – 12 metrów. Będą wyposażone podobnie jak inne pojazdy z floty MPK. Na ich pokładzie znajdzie się m.in. rampa do wjazdu wózkami inwalidzkimi.

Autobusy wodorowe to nowoczesne pojazdy wyposażone w wodorowe ogniwo paliwowe, które jest swego rodzaju mobilną elektrownią. Ważną zaletą takich autobusów jest duży zasięg. Są one w stanie przez długi czas jeździć bez konieczności tankowania. Maja pod tym względem przewagę w stosunku  do autobusów elektrycznych, które muszą być ładowane na pętlach. 

Zakup niskoemisyjnych autobusów jest konieczny również ze względu na obowiązującą od niedawna ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej zapisami udział pojazdów niskoemisyjnych w ogólnej flocie pojazdów miejskich powinien do 2028 roku wynosić 30%. Obecnie w Poznaniu jest to 17% (autobusy bateryjne i elektryczne).