Nawałnica w Poznaniu. Rekordowe opady, podtopienia budynków, liczne straty mieszkańców

We wtorek w Poznaniu stacja meteorologiczna w Ogrodzie Dendrologicznym odnotowała opady w wysokości ponad 111 mm deszczu. To prawdopodobnie rekord w historii miasta. Burza, wiatr i intensywny deszcz spowodowały wiele szkód, w szczególności w północno-wschodnich dzielnicach.

Jak informuje Dorota Wiśniewska, rzeczniczka Aquanetu, żaden system kanalizacji deszczowej na świecie nie jest w stanie przyjąć takiej ilości deszczu w krótkim czasie. Efektem są liczne podtopienia, uszkodzenia i straty, jakie odnotowało miasto i jego mieszkańcy.

Usuwanie skutków nawałnicy zaczęło się zaraz po tym, jak ustały opady i nadal trwa. We wtorek nawet 7000 gospodarstw domowych w rejonie Poznania nie miało prądu. Do godziny 18:30 strażacy odnotowali ponad 1700 zgłoszeń. Służby zajmowały się wypompowywaniem wody na ulicach, usuwaniem połamanych gałęzi, kierowaniem ruchem, naprawą sygnalizacji świetlnej.

Jednym ze skutków ulewnego deszczu były problemy z kursowaniem tramwajów. Ruch został wstrzymany między innymi na trasie PST. Niektóre autobusy kursowały objazdami.

We wtorek zawalił się również dach hali sportowej przy szkole na osiedlu Pod Lipami. Na szczęście nikt z uczniów ani nauczycieli nie ucierpiał. Trwa wyjaśnianie przyczyn i ustalanie, czy miało to związek z ulewnymi deszczami.