Nowe atrakcje dla turystów na Ostrowie Tumskim: udostępniono do zwiedzania kościół NMP

Projekt „Tu wszystko się zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu” jest już gotowy. Turyści po latach znów będą mogli zwiedzać wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny, najstarszego tego typu obiektu na ziemiach polskich.

Projekt był realizowany przez Miasto Poznań i Archidiecezję Poznańską, ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej. Najważniejszym elementem projektu było otwarcie dla zwiedzających kościoła Najświętszej Marii Panny. Obiekt zyskał także efektowną iluminację, widoczną w godzinach nocnych.

Zmiany objęły także inne elementy przestrzeni Ostrowa Tumskiego. Pojawiły się na nim interaktywne tablice z informacjami na temat prowadzonych w tym miejscu badań archeologicznych. Za pomocą artystycznego szkła i oświetlenia wyeksponowano miejsce, w którym dawniej znajdowała się siedziba Mieszka I.

Innowacyjnym rozwiązaniem są lunety, za pomocą których można podejrzeć, jak dane miejsce wyglądało w przeszłości. Takie urządzenia wykorzystujące wirtualne obrazy i efekty badań naukowców pojawiły się w pobliżu palatium, przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci oraz na Ostrówku, po drugiej stronie Cybiny. Będą gotowe do użytku pod koniec lipca.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł około 11 milionów złotych, z czego 8 milionów pochodzi z dotacji unijnej.