Nowe przystanki wiedeńskie w Poznaniu

W Poznaniu pojawią się nowe przystanki wiedeńskie, czyli takie, na których znajduje się wyniesiony fragment jezdni. Obecnie trwają prace na przystanku Sielska na Górczynie. We wrześniu zostaną przebudowane przystanki przy Rynku Jeżyckim, w ciągu ulicy Dąbrowskiego.

Pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku wiedeńskiego na trasie przy ulicy Głogowskiej już od września. Przebudowa przystanków na Jeżycach rozpocznie się 18 września.

Przystanki wiedeńskie buduje się tam, gdzie nie ma chodnika lub specjalnego peronu, a pasażerowie wsiadają do tramwaju bezpośrednio z jezdni. Nazwa pochodzi od tego, że po raz pierwszy zastosowano takie rozwiązanie właśnie w Wiedniu. Na przystanku wiedeńskim fragment jezdni jest podniesiony do poziomu chodnika. Gdy podjeżdża tramwaj, pasażerowie korzystają z tego fragmentu, by wygodnie wysiąść lub wejść do środka. W pozostałym czasie z jezdni mogą normalnie korzystać samochody, a pasażerowie muszą się wtedy znajdować na przystanku i nie mogą przekraczać namalowanej na chodniku żółtej linii.

Podczas budowy przystanku wiedeńskiego nie zmieniono tras kursowania linii tramwajowych, zmianie uległa za to organizacja ruchu. Pasażerowie mogą korzystać z tymczasowego przystanku autobusowo-tramwajowego, który znajduje się przed skrzyżowaniem Sielska-Głogowska. Jezdnię w kierunku Górczyna zwężono – skrajny pas ruchu jest obecnie zamknięty. Ulicą Głogowską nie mogą jeździć pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Wytyczono dla nich objazd ulicami Palacza, Arciszewskiego oraz Ściegiennego.