Nowy wybieg dla uratowanych tygrysów w poznańskim zoo

Gogh i Kan, dwa tygrysy z grupy zwierząt, które uratowano w 2019 roku z nielegalnego transportu z Włoch do Rosji, będą mogły korzystać z nowo wybudowanego wybiegu. Goście zoo będą mogli odwiedzać dzikie koty od 4 lipca.

Wybieg został sfinansowany z pieniędzy z publicznej zbiórki. Jego powierzchnia wynosi 5 tysięcy metrów kwadratowych. Kosztował milion złotych. Jak mówią pracownicy ogrodu zoologicznego, tygrysy obecnie przyzwyczajają się do nowego miejsca, ale proces jest powolny i delikatny.

Gogh i Kan to tygrysy, które były transportowane w skandalicznych warunkach z Włoch do Rosji. Znaleziono je w ciężarówce na granicy polsko-białoruskiej. W ich ratowanie zaangażowała się między innymi Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego zoo. Zwierzęta zostały przewiezione do Poznania i wszystkie, poza jednym, udało się uratować. Gdy ich stan ustabilizował się, trafiły do zoo w Człuchowie i do azylu w Hiszpanii. Postanowiono wówczas, że Gogh i Kan pozostaną w Poznaniu na stałe. Ich proces wychodzenia z traumy trwał ponad 1,5 roku – ten czas zwierzęta spędziły odizolowane od zwiedzających, na wybiegu rehabilitacyjnym.