rogal

Obchody Święta Niepodległości i imieniny ulicy Św. Marcin

Obchody Święta Niepodległości, jak co roku, organizowane są przez wojewodę wielkopolskiego.

Na zaproszenie wojewody grupy rekonstrukcyjne zaprezentują na poznańskim Placu Wolności pojazdy historyczne, umundurowanie i pokazy militarne związane z polską wojskowością z początku XX wieku. Już od godziny 10:00 na Placu Wolności mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w pokazach, obejrzeć dioramy i wystawy. Jedną z głównych atrakcji będzie inscenizacja zdobycia przez Wojska Wielkopolskie samochodu pancernego Austin-Putiłow. Realia życia wojskowego w latach 1920-1939 przedstawią: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, 3 Bastion Grolman, Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej, Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Warta”.

–  zapowiada Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Nie zabraknie także obowiązkowego punktu programu: wojskowej grochówki.

Na koniec obchodów zaplanowano koncert oraz defilada pododdziałów.

11 listopada to dla mieszkańców Poznania okazja, by świętować imieniny ulicy Święty Marcin. Podobnie, jak co roku, barwny korowód wyruszy o 14.00 z pod kościoła i kierować się będzie w stronę CK Zamku, gdzie na scenie nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do miasta świętemu Marcinowi.  Można będzie liczyć na dodatkowe atrakcje: warsztaty, pracownia artystyczna, zabawy dla rodzin, czy występy muzyków, przy których bezie można potańczyć. Szukajcie w podwórkach.

Poznań ma także swoją własną, słodką tradycję: słynne rogale.Będą do nabycia na straganach jarmarku już od 11.00 między ulicą Ratajczaka i Kościuszki, a także przed Zamkiem.

Na głównej scenie zagrają Söndörgő z Węgier oraz Rebel Babel z udziałem L.U.C.  – znanego polskiego rapera, beatboxera i producenta muzycznego.

O 21 obchody zostaną uwieńczone pokazem sztucznych ogni.