Plac Wolności zmieni się latem w tętniące życiem miejsce spotkań

Zarządzająca Placem Wolności Estrada Poznańska rozstrzygnęła konkurs na jego sezonowe zagospodarowanie. W tym popularnym wśród poznaniaków miejscu od wiosny 2022 mają pojawiać się działające w cieplejszych miesiącach roku pawilony gastronomiczne, a także strefa koncertowa i odpoczynku.

Założenia konkursu

Konkurs miał na celu wyłonienie projektów, które pozwoliłyby stworzyć na Placu Wolności trzy strefy: gastronomiczną, koncertową i rekreacyjną. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreśla, że miastu zależy na tym, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i turystom. Liczy również, że skorzystają na tym restauratorzy, których ogródki zostaną zamknięte na czas remontu płyty Starego Rynku.

Zwycięski projekt zagospodarowania Placu Wolności

Sąd konkursowy brał pod uwagę funkcjonalność projektu, mobilność jego elementów (mają one być usuwane z placu po sezonie), możliwość dostosowania wyglądu Placu Wolności do różnych wydarzeń. Uwzględniono także potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców.

Na tej podstawie zdecydowano o przyznaniu głównej nagrody pracowni UGO Architecture. Zwycięzcy otrzymają 8 tysięcy złotych brutto.

Co pojawi się na Placu Wolności wiosną 2022 roku?

Plac Wolności w zmienionej formie ma funkcjonować w sezonie wiosenno-letnim, prawdopodobnie od kwietnia 2022 roku. Zwycięski projekt zakłada umieszczenie estetycznie zaprojektowanego pawilonu gastronomicznego w północnej części placu, w pobliżu wjazdu na parking. Miejsce na występy będzie znajdowało się tradycyjnie przy schodach do Arkadii. Projekt spodobał się sądowi konkursowemu także ze względu na dużą liczbę mobilnych elementów zawierających zieleń, które można przestawiać w zależności od tego, co aktualnie dzieje się na placu.