Ponad 2000 poznaniaków wezwanych na badania do wojska

Od kilku lat nie ma obowiązku wstawieni się na badania wojskowe, a jednak pond 2000 poznaniaków będzie musiało się stawić na kwalifikacji wojskowej. Nie polecamy unikania stawienia się na wezwanie – może to się skończyć karą.

Obowiązku nie ma, ale należy się wstawić na kwalifikację wojskową – to wręcz konieczność.

– Zaproszenia na komisję otrzyma ponad 2000 poznaniaków urodzonych w 1994 roku, ale też część osób starszych, które takiej kwalifikacji nie posiadają – mówi Rafał Łopka z biura prasowego Urzędu Miasta.

Osoby wezwane na badanie mogą się stawić przed jedną z trzech komisji. – Chcemy przyjmować kilkadziesiąt osób dziennie w każdej z komisji – wyjaśnia Łopka. Komisje przyjmują na osiedlu Piastowskim (Dom Kultury Na skarpie), na ul. Wojska Polskiego (Dom Kultury Wierzbak) oraz na ulicy Gronowej (Wydział Komunikacji UM)

– Osoba wezwana jest badana przez lekarza, uzyskuje orzeczenie dotyczące kategorii zdrowia po czym zostaje przeznaczona do jednej z form powszechnego obowiązku obrony – mówi mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji WKU Poznań. Ale to nie koniec. – Po tych czynnościach zostaje zapoznana z ofertą pełnienia służby wojskowej – dodaje.

W ciągu ostatnich dwóch lat nikt od obowiązku odbycia badań się jednak nie uchylił.