Poważna awaria na Dworcu już usunięta

Wczoraj na dworcu Poznań Główny zapanował ogromny chaos, pociągi stały w miejscu, pracownicy kolei próbowali udzielić informacji, które powiększały jedynie irytację podróżnych, bowiem opóźnienia połączeń rosły błyskawicznie, sięgając do 6 godzin. Winowajcą okazał się system komputerowy odpowiedzialny za koordynację ruchu pociągów w ramach węzła Dworca Głównego. Można by dodać, ze nawet podwójnym, ponieważ system zapasowy, przewidziany na okoliczność awarii tego podstawowego, także nie zadziałał.

Wbrew temu, co pojawia się w mediach, awaria nie była związana z niedawnymi testami. To usterka, która mogła zdarzyć się każdego dnia w ciągu ostatnich ośmiu lat. Problemy pogłębił uszkodzony rozjazd w Luboniu. Nie zadziałał zapasowy system. (…) Nad wyjaśnieniem przyczyny pracują informatycy. Powołano też komisję, która szczegółowo wyjaśnia zdarzenie.

komentował Mirosław Siemieniec – rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Awaria, która rozpoczęła się około godziny 12.30, została opanowana około 17, a do wieczora trwało rozładowywanie ruchu i przywracanie pociągów na trasy.

Dziś od rana sytuacja wygląda prawidłowo, pociągi kursują planowo.  Pamiętajcie jednak, że od niedzieli pociągi będą kursować według nowego rozkładu jazdy.
 

 

 

 

 

– zapewnia rzecznik PKP PLK.