Ptasia grypa w Kiekrzu

Do tej pory w Polsce ujawniono już około 40 ognisk ptasiej grypy wśród zwierząt domowych, oraz podobną ilość wśród dzikich zwierząt. W samej Wielkopolsce zgłoszono już kilka ferm drobiu, na których padły zwierzęta. Niedawno znaleziono trzy martwe łabędzie w okolicy Jeziora Kierskiego,  które zostały przekazane do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Wstępna sekcja zwłok łabędzi została przeprowadzona w samym Poznaniu.

Zmiany sekcyjne wskazywały na objawy tej choroby. W związku z tym próby zostały wysłane do Puław. Potwierdzenie jest, że jest to ptasia grypa także w przypadku łabędzi.

– powiedział na antenie Rada Merkury Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Czy należy się obawiać ptasiej grypy?  Zdaniem Powiatowego Inspektora Sanitarnego wirus grypy H5N8 nie jest groźny dla ludzi.

Wirus H5N8 on praktycznie dla ludzi jest obojętny. Nie powoduje u ludzi zachorowań. Przynajmniej nie ma doniesień żeby się przenosił, żeby zakażał. Co oczywiście nie znaczy, że nie należy zachować środków ostrożności.

– mówił dr Andrzej Trybusz, Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Dodatkowo Ireneusz Sobiak,  Powiatowy Lekarz Weterynarii także uspokaja, że ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi, choć dodaje, że warto być zachować dystans:

Mimo wszystko powinno się jednak ograniczyć spacery nad Jeziorem Kierskim. Nie dokarmiajmy też ptaków w tym rejonie, nie nachylajmy się nad nimi, nie dotykajmy ich.

 

(fot. Stig Nygaard under CC BY License)