kamienice

Remonty mieszkań i kamienic komunalnych w Poznaniu

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu planuje rozpocząc remonty na szeroką skalę,  planuje, że rocznie blask będą odzyskiwać 3-4 budynki. Remonty mieszkań i całych kamienic mogą pochłonąć nawet 14 mln zł. W międzyczasie wyremontowano już 150 mieszkań, które zostały zwolnione przez dotychczasowych najemców, a do końca grudnia miejska spółka zapowiada, że  zakończy kolejną setkę.
– Przeanalizowałem dokumenty i wydatki, jakie spółka przeznaczyła na remonty w poprzednich latach. Kształtowały się one na poziomie 9-10 mln. W tym roku nastąpi ilościowy skok. Wszystko po to, by zmniejszać ilość pustych lokali. – Od dawna są one dla ZKZL problemem, bo z jednej strony nie przynoszą żadnych korzyści finansowych, a z drugiej najzwyczajniej denerwują poznaniaków.
– tłumaczy Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

Wiedząc, że średni koszt remontu jednego lokalu wynosi kilkanaście tysięcy złotychpozwala to oszacować, że będzie można wyremontować o 50-60 mieszkań więcej, niż w ubiegłych latach.

Oprócz mieszkań w przyszłym roku ruszą też kompleksowe remonty całych kamienic.
– Blask powinny odzyskiwać co najmniej 3-4 budynki rocznie . W tej chwili na ten cel zabezpieczanie są pieniądze, a także tworzona jest lista kamienic, w których niezbędna jest wymiana dachu, instalacji czy osuszanie. – Wszystko powinno odbywać się bez wyprowadzania lokatorów
– informuje Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL.

Przy ul. Sikorskiego 24/25 na Wildzie mieszkańcy zgłaszali problemy z podmakaniem fundamentów czy wentylacją, dlatego Najprawdopodobniej jedną z pierwszych do remontu.