Rusza wydzielenie torowiska tramwajowego na ulicy Grunwaldzkiej

Jeszcze dziś wieczorem rozpoczną się prace mające na celu wydzielenie torowiska na ulicy Grunwaldzkiej. Zmiany zaplanowano głównie po to, aby ułatwić przejazd trasą między Bałtykiem, a ulicą Matejki, bowiem ruch komunikacji miejskiej  na tym odcinku niekiedy trwa 2-3 razy dłużej, niż wskazują na to rozkłady jazdy, a co wynika z natężonego ruchu przy Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zmiany mają przynieść oszczędność czasu o prawie połowę w stosunku do planowego czasu przejazdu.

Po wydzielonym torowisku tramwajowym będą mogły jeździć nie tylko autobusy i tramwaje, także pojazdy specjalne na sygnale. Mają zostać zastosowane plastikowe krawężniki, przez co kierowcy będą mieć do dyspozycji tylko jeden pas ruchu.

Prace mają być prowadzone nocami oraz przez cały dzień w weekendy. Jeśli pogoda pozwoli mają potrwać nieco ponad miesiąc i kosztować około pół miliona złotych.

Jeszcze dziś mają zostać wprowadzone pierwsze zmiany. Na ul. Bukowskiej między Zeylanda i Kraszewskiego zabraknie wydzielonej drogi dla autobusów i taksówek. A od czwartku na ulicy Grunwaldzkiej, na dojeździe od strony Junikowa do skrzyżowania z Szylinga i Matejki, z lewego pasa będzie można jedynie skręcić w lewo.

Wydzielenie torowiska docelowo oznacza zmiany dla kierowców. Zamknięty zostanie przejazd ulicą Bukowską na wprost, przez skrzyżowanie z ul. Zeylanda. Wykonać taki manewr będą mogły tylko autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i rowerzyści. Co ważne, będą oni mieć pierwszeństwo.

Auta mieszkańców korzystających z miejsc do parkowania zlokalizowanych między ulicami Grunwaldzką, Bukowską i Zeylanda będą mogły skręcać tylko w prawo w ulicę Zeylanda. Inne auta będą mogły, w zależności od celu podróży korzystać z jednego pasa jezdni ulicy Grunwaldzkiej w stronę skrzyżowania z ulicami Matejki i Szylinga i dalej do ulicy Bukowskiej, jechać na wprost ulicą Grunwaldzką do ulicy Przybyszewskiego lub dalej do Bułgarskiej, skręcać w ulicę Zeylanda, czy korzystając z ronda Kaponiera, ulicy Zwierzynieckiej i Zeylanda dojechać do ulicy Bukowskiej

informuje ZDM.

Dodatkowo niemożliwy będzie skręt w lewo z ulicy Grunwaldzkiej w Matejki (dla aut jadących od strony centrum). Do ulicy Matejki kierowcy będą mogli dojechać ulicami Śniadeckich i Konopnickiej. Zmiana zajdzie też dla kierowców jadących od strony Junikowa. Na skrzyżowaniu z Matejki/Szylinga będzie można skręcić z lewego pasa w ul. Szylinga, a z prawego pojechać prosto lub w prawo – w Matejki.

Post Author: poznan

Dodaj komentarz