Rybi pedicure, czyli fish foot spa – niebzpieczne dla zdrowia

Od kilku miesięcy w Poznaniu poddać się możemy zabiegom kosmetycznym z udziałem malutkich rybek z gatunku Garra rufa. Rybki wysysają martwe komórki naskórka pacjentów, dzieki czemu ich skóra staje się gładsza.  Okazuje się, że takie zabiegi mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Powstała moda na zabiegi typu Fish SPA.

W Salonach Odnowy bilogicznej, w gabinetach kosmetycznych czy też innych SPA można skorzystać z nowego zabiego, który ma na celu wygładzić nasz naskórkek. A to wsyztsko za pomocą malutkich rybek.
– Od dziś mamy promocję. Zabieg kosztuje 19 złotych –
informuje pracownik jednego z poznańskich gabinetów oferujących zabiegi Fish SPA. Czy to jest bezpieczne? – Oczywiście, wszystko jest higieniczne. Nie ma możliwości, by coś się stało. Oczywiście nie można przyjść na zabieg, gdy na paznokciach lub całych stopach występują stany grzybiczne, czy otwarte rany – kończy.

Okazuje się jednak inaczej – rybki, które nie mają zębów moą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

– Inspekcja sanitarna powinna ostrzegać, jeśli mamy do czynienia z procedurami będącymi potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, a które równocześnie nie są zabronione przez prawo – wyjaśnia Andrzej Trybusz, dyrektor wielkopolskiego Sanepidu. – Takim zabiegiem jest właśnie usuwanie zrogowaciałego naskórka za pomocą rybek Garra rufa. W czasie takiego zabiegu nie można wykluczyć, że dochodzi do mikrouszkodzeń skóry, czy do przerwania ciągłości skóry. Wtedy do naszego organizmu mogą się dostać bakterie i wirusy.

Czym możemy się zarazić? M.in. gronkowcem, a także wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C. – Naświetlanie wody w akwariach, w których przebywają rybki promieniami UV, czy filtrowanie wody nie rozwiąże problemu – zdradza Trybusz. – Takie zabiegi mogą być skuteczne wobec wody, a nie rybek. Czujemy się w obowiązku, by informować ludzi, że korzystanie z takich zabiegów może być zagrożeniem dla naszego zdrowia – kończy.