„Sezon Ogródkowy” na działkach na Łazarzu

Na Łazarzu rozpoczęła się realizacja projektu „Sezon Ogródkowy – spotkajmy się na działkach”. Inicjatywa ma na celu stopniowe zwiększanie dostępności ogródków działkowych dla lokalnej społeczności.

Projekt potrwa do końca września. Organizatorom przedsięwzięcia zależy na promowaniu ogródków działkowych jako miejsc o dużych walorach przyrodniczych i społecznych. Planowane są również działania otwierające te miejsca na lokalną społeczność, między innymi spacer badawczy, podczas którego będzie można posłuchać historii działkowców, poznać ciekawą architekturę ogrodową, obejrzeć cenne okazy roślin.

W najbliższych miesiącach na terenie ogródków działkowych im. Kopczyńskiego oraz im. Curie-Skłodowskiej odbędą się konsultacje społeczne. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele łazarskich instytucji: szkół, przedszkoli, klubów seniora, lokalnych organizacji, a także sami działkowcy.

Inicjatywa ma charakter pilotażowy, co oznacza, że może stać się inspiracją dla innych tego typu projektów na terenie Poznania czy w innych polskich miastach. Podczas projektu powstanie między innymi katalog innych praktyk, z którego będą mogły korzystać organizacje planujące przeprowadzenie podobnych działań.

Pomysłodawcą projektu jest Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w Poznaniu. Realizacją zajmuje się Stowarzyszenie Zasiej. Jest to część międzynarodowego projektu Connecting Nature, którego partnerem jest Miasto Poznań.