Średni i najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w podpoznańskich lasach

Utrzymująca się od kilkunastu dni słoneczna pogoda może cieszyć, ale brak deszczu spowodował duże ryzyko pożarów lasów. W wielkopolskich lasach wprowadzono średni i najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie poznańskim. Tam niemal wszystkie lasy objęte są strefą najwyższego zagrożenia pożarem. Nieco lepiej jest na obrzeżach województwa, gdzie obowiązuje średni stopień zagrożenia. Mapa zagrożenia pożarowego jest aktualizowana codziennie przez Instytut Badań Leśnictwa. Opisany stan dotyczy 25 marca, godziny 13:00.

Przyczyną takiej sytuacji jest specyficzna pogoda: brak opadów połączony z dużą ilością dni słonecznych, a także z dość silnym wiatrem. Meteorolodzy mówią, że marzec w tym roku jest wyjątkowo suchy.

Czy to spowoduje wprowadzenie zakazu wstępu do poznańskich i podpoznańskich lasów? Jak mówią przedstawiciele Lasów Państwowych, na razie nie ma takich planów. Przypominają jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności. Do lasów nie należy wjeżdżać samochodem, rozpalać tam ognia, a w razie zauważenia pożaru powinno się jak najszybciej zawiadomić straż.