Studenci powołani do pracy w szpitalu tymczasowym na MTP

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński powołał 120 studentów Uniwersytetu Medycznego do pracy w szpitalu covidowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To osoby z ostatniego roku położnictwa i pielęgniarstwa. Studenci są już na terenie szpitala i szkolą się do pracy.

W piśmie przekazanym przez wojewodę Michała Zielińskiego można przeczytać między innymi, że „Ze względu na niecierpiący zwłoki charakter sprawy, tj. niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego […] Wojewoda Wielkopolski odstępuje od zasady czynnego udziału stron w postępowaniu”. Oznacza to, że powołane osoby, a także reprezentujące je związki zawodowe, nie mają prawa kwestionować tej decyzji. Studenci muszą stawić się do pracy, rzecznik wojewody Tomasz Stube uspokaja jednak, że ewentualne odwołania będą rozpatrywane indywidualnie.

To nie pierwszy raz, gdy studenci Uniwersytetu Medycznego zostali powołani do pracy w szpitalu tymczasowym. Powołania otrzymują także pielęgniarki – od początku trzeciej fali do pracy skierowano już 54 pracownice poznańskich szpitali i innych placówek.

W piątek na MTP uruchomiono kolejny moduł szpitala tymczasowego. Obecnie dysponuje on 300 łóżkami, z czego 41 jest wolnych.