Tramwaj z Junikowa aż do Plewisk – czy i kiedy?

billionphotos-1151842Wielu Poznaniaków boryka się z problemem wąskiego gardła komunikacyjnego na granicy Poznania, a dokładniej na przejeździe kolejowym w Plewiskach. Długie korki, zwłaszcza w upale potrafią skutecznie zepsuć humor i opóźnić dojazd do domu, lub do pracy. Jednym z rozwiązań, jakie zaplanowano to postawienie kładki nad torami kolejowymi, które, niestety, bardzo często są zablokowane szlabanem z powodu regularnie kursujących pociągów. Oprócz tego już teraz rozpoczęła się modernizacja drogi w Plewiskach. Ale to nie wszystko, bowiem student Uniwersytetu Przyrodniczego – Wojciech Fleischer – w swojej pracy dyplomowej przedstawił pomysł na przedłużenie głównej linii tramwajowej na Grunwaldzie z Junikowa, aż do samych Plewisk. Praca powstała pod kierunkiem Michała Beima, eksperta od komunikacji i obecnie członka zarządu PKP. Według planu tramwaj z Junikowa miałby być przedłużony o dwa przystanki, aż do torów, oraz o ok. 1,5 km ul. Kminkową. Na końcu trasy znalazłaby się pętla z dworcem autobusowym zapewniającym przesiadki „drzwi w drzwi”. Do akcji włączył się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który o pomyśle się wypowiadał:

Czy ten pomysł ma szanse na realizację? Na pewno nie w najbliższej przyszłości. – Chcę jednak zabiegać, by podczas prac projektowych przebudowy węzła uwzględniono możliwość poprowadzenia w przyszłości tramwaju dalej, do Plewisk. By konkretne rozwiązania techniczne nie utrudniły takiej inwestycji.

Pomysł skomentował także wójt Komornik, Jan Broda:

Jeśli tak by się stało, władze gminy Komorniki będą musiały rozwiązać problem z parkowaniem – ul. Kminkowa, którą miałby jechać tramwaj jest obecnie zajęta przez samochody. No i potrzebne są pieniądze. – Zgodnie z porozumieniem nasza gmina musiałaby pokryć ok. 30 proc. inwestycji. Nie mamy takich pieniędzy, ale jeśli zdobylibyśmy unijne dofinansowanie, to jest to możliwe.