Trasa tramwajowa na Naramowice już otwarta!

Od soboty 23 kwietnia na całej trasie tramwajowej na Naramowice kursują już tramwaje. Budowę linii tramwajowej udało się ukończyć przed terminem. Nadal trwają jednak prace związane z budową całego układu drogowego, w tym chodników i dróg dla rowerzystów.

Nowa trasa biegnie wzdłuż ulicy Naramowickiej, a następnie nowej ulicy nazwanej imieniem Praw Kobiet. Kończy się przy ulicy Błażeja, warto jednak wiedzieć, że nie ma tam klasycznej pętli, a jedynie końcówka. Ma to swoje uzasadnienie – trasa tramwajowa może zostać w przyszłości wydłużona. Obecnie oznacza to jednak, że wszystkie kursy muszą być realizowane tramwajami dwukierunkowymi.

Ze względu na trwające na trasie prace wykończeniowe, na Naramowice będzie jeździł na razie tylko jeden tramwaj, nr 10 (z Dębca). Za kilka miesięcy ma dołączyć do niego tramwaj nr 3. Po otwarciu trasy wprowadzono także zmiany w kursowaniu niektórych autobusów. Zlikwidowano linię nr 144, a linii nr 151 zdecydowano się nie wznawiać. Jej funkcję przejęła linia autobusowa 169.

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice trwała prawie 2 lata. Inwestycja obejmuje także przebudowę układu drogowego, w tym budowę dwupoziomowego skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej. Torowisko tramwajowe jest wybudowane w nowoczesnej technologii ograniczającej drgania i hałas, zostało także wyposażone w automatyczne zwrotnice.