Tydzień bez samochodu. Darmowe przejazdy MPK

mpkJuż w najbliższy poniedziałek tj. 16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień bez samochodu. W Poznaniu jeszcze nigdy nie było takiej „akcji”. Przez cały tydzień będzie można jeździć za darmo MPK, pod warunkiem, że będziecie mieć przy sobie dowód rejestracyjny.

Pojawiają się liczne pytania:

Czy posiadając przy sobie dowód rejestracyjny motoru lub skutera mogę skorzystać z bezpłatnych przejazdów?

Nie. – Jak sama nazwa wskazuje, jest to Tydzień bez SAMOCHODU – tłumaczy Marciniak. – Dlatego promocja dotyczy osób posiadających dowody rejestracyjne aut – dodaje.

Czy musi to być dowód rejestracyjny samochodu, którego jestem właścicielem?

Nie. Wystarczy mieć przy sobie jakikolwiek dowód rejestracyjny SAMOCHODU. To zachęta do podróży komunikacją miejską również dla kierowców samochodów np. wziętych w leasing. Mogą to być również dowody rejestracyjne samochodów zarejestrowanych poza miastem.

Czy z bezpłatnego przejazdu można korzystać tylko na terenie Poznania?

Nie. Promocją objęte będą wszystkie linie organizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego. Chodzi więc nie tylko o pojazdy MPK, ale także o autobusy poruszające się po strefach B i C. Muszą to być jednak takie autobusy, w których obowiązują bilety poznańskiego ZTM.

Czy z jednym dowodem rejestracyjnym mogą podróżować np. dwie osoby?

Nie. – Jeden dowód rejestracyjny = jeden bilet, dla jednej osoby. To dlatego, że nasza akcja skierowana jest przede wszystkim do osób, które w pojedynkę poruszają się samochodami po mieście. Takich osób jest najwięcej i jadąc w pojedynkę zajmują najwięcej przestrzeni miasta. Dwie osoby w aucie to już o 50% lepsze wykorzystanie przestrzeni.