ulica paderewskiego

Ulica Paderewskiego będzie deptakiem

Zarząd Dróg Miejskich planuje wiosną przyszłego roku przekształcić ul. Paderewskiego w deptak, co oznacza , że  ulica łącząca plac Wolności ze Starym Rynkiem ma zostać przeznaczona głównie dla pieszych i rowerzystów.  Ruch aut będzie dopuszczalny, ale ograniczony wyłącznie do mieszkańców okolic Starego Rynku.

Są momenty – szczególnie w weekendy – że Paderewskiego jest ulicą tranzytową dla wszystkich, którzy chcą się dostać w okolice rynku. Kierowcy skracają sobie nią drogę, bo całkiem sensownie da się tędy w różne zakątki Starego Miasta dojechać. A ten nadmierny ruch powinniśmy jednak uspokajać.  Jesteśmy za ograniczeniem ruchu na Paderewskiego, ale musimy pamiętać o mieszkańcach. Byłoby korzystne, jeśli tylko oni mogliby wjeżdżać na tę ulicę i mieli przy niej zagwarantowane kilka miejsc parkingowych.

– tłumaczył osiedlowy radny ze Starego Miasta Jacek Maleszka.

Podobny proces przeszła ulica Wrocławska, o której większość poznaniaków powie, że to deptak, choć kiedyś tak nie było. Zmiany na ul. Paderewskiego mają także związek z rozszerzaniem strefy Tempo 30. Nowy projekt rozszerzenia drugiego etapu strefy jest już gotowy, jest w trakcie konsultacji z  miejskim inżynierem ruchu i policją. Przyjęto założenie, że strefa objąć ma teren pomiędzy ulicami: Solną, Wolnica, Podgórną, al. Marcinkowskiego, Małymi Garbarami i Garbarami.

Projekt organizacji ruchu dla tego terenu jest obecnie w przygotowaniu. Zakłada się w nim, że na ul. Paderewskiego zostanie ograniczony ruch samochodowy i wprowadzona strefa zamieszkania. Oznacza to, że ruch samochodowy zostanie ograniczony do niezbędnego minimum, aby stworzyć korzystne warunki pieszym i rowerzystom.

– wyjaśniała rzecznik prasowy ZDM Agnieszka Kaniewska.

 

Szczegóły rozwiązań związanych bezpośrednio z  ul. Paderewskiego jako deptakiem nie są jeszcze znane.

(fot. R. Borycki)