pociag na stacji Poznań Główny (w remoncie)

W weekend zmiana czasu, pociągi staną na godzinę

W najbliższą sobotnią noc (z soboty na niedzielę) wypada tegoroczne cofanie czasu, z letniego na zimowy. O 3.00 nad ranem cofamy zegarki o godzinę. Dla większości zmiana oznacza możliwość spędzenia dodatkowej godziny w łóżku, jednak dla tych, którzy podróżują koleją, może być to niedogodność, bowiem pociągi o 3.00 nad ranem będą zatrzymywać się na najbliższej stacji i będą stać przez godzinę.

Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie zmiana czasu oznacza wdrożenie w noc przejściową specjalnych rozkładów jazdy. 17 pociągów nocnych PKP Intercity – głównie TLK – zatrzyma się o godzinie 3:00 na najbliższej stacji i będzie czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazd.

wyjaśnia PKP Intercity.

Taką procedurę stosuje się co roku, by nie doszło do rozregulowania rozkładu jazdy.

Między innymi, w Poznaniu pociągi Intercity moment zmiany czasu spędzą na stacji Poznań Główny. Będą to pociągi kursujące na liniach: Warszawa Wschodnia – Wrocław Główny (TLK Aurora), Kraków Główny – Świnoujście (TLK Centaurus) oraz Wrocław Główny – Warszawa Wschodnia oraz Świnoujście – Kraków Główny.