Z psem do parku nadal wstęp (w większości) wzbroniony

W grudniu pisaliśmy o wyroku Sądu Administracyjnego w sprawie zakazu wprowadzania psów na obiekty pożytku publicznego.  Już dziś wyrok nabrał mocy prawnej, owe przepisy weszły w życie, jednak okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak można by się tego spodziewać. Wszystko przez to, że jednym z typów miejsc, w które wstęp z psem jest wzbroniony to parki, i place zabaw. Można wejść z psem na plac zabaw, teren kąpieliska, plażę czy boisko, a nawet do budynków użyteczności publicznej pod warunkiem, że pies jest na smyczy, a jeśli to rasa agresywna – powinien mieć założony kaganiec. O ile problem wstępu na place zabaw wydaje się dosyć oczywisty, z racji bezpieczeństwa najmłodszych, niewielu właścicieli psów zdecyduje się tam wejść. Jednak kluczowa jest sprawa parków i zieleńców, których dotyczą osobne regulaminy, a teraz już wiadomo, że wyrok Sądu ich nie dotyczy. Z perspektywy osoby spacerującej z psem, w takim wypadku wyrok właściwie niczego nie wniósł.

Z uzasadnienia, które otrzymaliśmy od sądu wynika, że wyrok nie dotyczył regulaminów parków. Zdajemy sobie sprawę, że zapisy chociażby regulaminów parkowych wymagają aktualizacji, pewnych zmian i będziemy nad tym pracować. Pierwsze propozycje mają się pojawić w marcu. Chciałbym, aby poza absolutnie koniecznymi wyjątkami, przebywanie z psem w przestrzeni publicznej było łatwiejsze i przyjemniejsze.

–  tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

W Poznaniu jest aż 9 parków i zieleńców, których regulamin nie pozwala na wyprowadzanie psów. Nie wolno wejść np. do parku Wilsona, Chopina, Kurpińskiego, czy Ogródka Zamkowego, a nawet do zieleńca przy pl. Kolegiackim. Tym, którzy mimo zakazów w regulaminie wejdą na teren parku aktualnie nadal będzie grozić mandat.