Zabytkowa „Zielona Perła” na Łazarzu sprzedana

Znajdująca się na rogu ulic Matejki i Niegolewskich kamienica, zwana „Zieloną Perłą”, ma nowego właściciela. Spółkę z grupy Prefa Group S.A. czeka gruntowny remont zabytkowego budynku.

Historia sprzedaży „Zielonej Perły”

Jedna z najbardziej charakterystycznych kamienic Łazarza, zaprojektowana na początku XX wieku przez uznanego niemieckiego architekta Paula Pitta, nie miała dotychczas szczęścia do inwestorów. Po tym, jak w 2007 roku została kupiona przez irlandzką spółkę Matejki Street Limited, która zamierzała zmienić ją w luksusowy apartamentowiec, nie mogła doczekać się remontu. Przez wiele lat niszczała, była zamieszkiwana przez bezdomnych, kilka razy wybuchały w niej pożary.

Ostatecznie budynek trafił na licytację. Mimo obniżenia ceny z 6 do 4 milionów złotych nie było chętnych na jego zakup. Jednocześnie stan kamienicy pogorszył się na tyle, że w 2015 nadzór budowlany wydał decyzję o rozbiórce najwyższej kondygnacji, grożącej zawaleniem. Pod koniec 2015 roku „Zieloną Perłę” kupiła firma Kruk, zajmująca się windykacjami. Po dwóch latach kamienicę sprzedano w ręce Phoenix Construction Engineering & Management, jednak remont kosztował spółkę tak dużo, że zdecydowała się ona na sprzedaż.

Co dalej z „Zieloną Perłą”?

Inwestor kupił budynek z pozwoleniem na budowę oraz pełną dokumentacją branżową. Oznacza to, że może przystąpić do remontu praktycznie od zaraz. Projekt wykonany przez firmę Demiurg zakłada, że „Zielona Perła” zostanie zmodernizowana i rozbudowana. W środku mogą się zmieścić 43 mieszkania o łącznej powierzchni 4189 m2. Nowy właściciel nie poinformował jeszcze, kiedy zamierza rozpocząć prace remontowe.